Száz éve (Vor 100 Jahren erschien das Buch Wie erlangt man...?) Nyomtatás E-mail
2009. október 29.

ImageSzáz éve jelent meg a Wie erlangt man

A Hogyan jutunk a magasabb világok megismeréséhez? című könyv keletkezéstörténete

 

Száz éve jelent meg könyv alakban a Wie erlangt man [a Hogyan jutunk a magasabb világok megismeréséhez?] első német nyelvű kiadása (ma GA 10). Rudolf Steiner az ebben foglalt fejtegetéseit először egy tizenhat részből álló cikksorozatként jelentette meg az általa szerkesztett és kiadott Lucifer-Gnosis elnevezésű folyóiratban 1904 júniusától 1905 szeptemberéig. (Az 1904-es esztendőben látott napvilágot a Theosophie [A világ és az ember szellemi megismerésének alapelemei] című átfogó műve is [GA 9].) 1907-ben azután másodszor, különnyomatként, füzet formájában is kiadták a Lucifer-Gnosisban megjelent cikkeket, harmadszor pedig két évvel később, 1909-ben jelentek meg immár önálló könyv alakjában. Rudolf Steiner ugyanennek az 1909-es évnek a végére fejezte be egy másik alapművét, A szellemtudomány körvonalait is (GA 13). Így 1909 végére készen állt Rudolf Steiner három teozófiai-antropozófiai alapműve, melyek mintegy irányjelző oszlopokként álltak az Annie Besant-féle teozófiai irányzattal való kapcsolat egyre élesebben kirajzolódó törésvonalai mentén.
Utolsó frissítés ( 2010. február 13. )
Tovább...
 
Peter Selg: Rudolf Steiner és Felix Koguzki (Előszó) Nyomtatás E-mail
2009. október 24.

ImagePeter Selg

Emil Bock szerepe a gyógynövénygyűjtő felkutatásában

A Rudolf Steiner és Felix Koguzki című új könyv előszava

 

A „Felix nevű gyógynövénygyűjtőnek” - akiről Rudolf Steiner néhány alkalommal beszélt (és írt is róla önéletrajzában) - nem csupán a polgári személyazonossága és a neve, hanem életének története is több mint harminc éven keresztül teljesen ismeretlen volt Steiner halála után - egészen addig, amíg Emil Bock az 1958. november 26-án Stuttgartban tartott előadásában elkezdte fellebbenteni a fátylat erről a titokról. Emil Bockot két hónappal ezt megelőzően - szerencsés vagy sorsszerű körülményeknek köszönhetően - nem csupán Trumauba vezették el kutatásai, Felix Koguzki életének és halálának helyszínére, ahol összeismertették őt a falunak azokkal az öreg lakóival, akik még emlékeztek az 1909-ben elhunyt gyógynövénygyűjtőre, a „szellemlátóra”, hanem Richard Koguzkihoz is elvezették, annak utolsó, még életben lévő fiához. Emil Bock megismerkedett Richard Koguzkival, és baráti kapcsolatba került az öreg és nehéz körülmények között élő férfival - azzal a szívélyességgel és emberek iránti szeretettel, amely Emil Bockot jellemezte, s amely sok olyan ajtót megnyitott számára, amelyek más, inkább intellektuális vagy arrogáns antropozófusoknak egész életükben zárva maradtak. Emil Bock így talált rá Richard Koguzkira, aki sok mindent a tudomására hozott, s végül apja számos még megmaradt iratát is neki adta, köztük azt az 1876 és 1884 közötti évekből származó naplót, melyben Rudolf Steiner Trumauban tett látogatásait feljegyezte, valamint azt a két utolsó írásművet, ami megmaradt atyja terjedelmes, túlnyomórészt okkultizmussal foglalkozó könyvtárából.

Utolsó frissítés ( 2010. június 14. )
Tovább...
 
Die Hüllen und das Ich (Kulturtagung am Goetheanum) Nyomtatás E-mail
2009. október 15.

ImageA kultúrkorszakok alapja: a lélek átalakulása

A burokrendszer és az Én

Kultúrtörténeti ülésszak a Goetheanumban

2009. október 16-18.

 

Október 16. este: Mi az ember: héj vagy mag? (Rolf Speckner előadása)

Október 17. délelőtt: Milyen átalakulást eredményez az emberi fejlődés az ember burokrendszerén? (Heide Nixdorff előadása)

Október 17. délben: Az egyiptomi-kaldeus kultúrkorszak mint az asztráltest nevelője (Heide Nixdorff előadása)

Október 17. délután: A misztériumok története és a kultúrkorszakok fejlődése (Rolf Speckner előadása)

Október 17. este: A görög-római kultúra mint az étertest átalakulásának kifejeződése (Heide Nixdorff előadása)

Október 18. délelőtt: A fizikai test birtokbavétele az újkorban (Heide Nixdorff előadása)

Október 18. délben: Tudomány és spiritualitás az újkorban (Rolf Speckner előadása)

Utolsó frissítés ( 2010. június 14. )
Tovább...
 
Der erste gemeinsame Band von Sergej Prokofieff und Peter Selg: Eine Zusammenarbeit als Wegweiser Nyomtatás E-mail
2009. október 10.

ImageSzergej Prokofjev és Peter Selg

első közös kötete:

egy iránymutató együttműködés kezdete

 

Szergej O. Prokofjev - Peter Selg

Krisztus éteri újraeljövetele

Két előadás az Ötödik evangéliumról

 

Peter Selg: Rudolf Steiner előadásai az Ötödik evangéliumról és Krisztus éteri újraeljövetele (2009. április 9., Nagycsütörtök)

Szergej O. Prokofjev: A feltámadás misztériuma az Ötödik evangélium fényében (2009. április 12., Húsvétvasárnap)

 

Többek kívánságára adjuk közre most azt a két előadást, melyeket Szergej Prokofjev és jómagam tartottunk a Goetheanum 2009-es húsvéti ülésszakán az Ötödik evangéliumról és annak jelenlegi és jövőbeni jelentőségéről.

Először is szeretném megköszönni Szergej Prokofjevnek, hogy lehetővé tette ezen a helyen és ebben az időpontban ezt az Ötödik evangéliumról szóló ülésszakot. Rendkívüli dolognak számít, hogy együtt vagyunk Húsvétkor a Goetheanumban, és hogy közösen gondolkodunk és beszélünk az Ötödik evangélium és az ezoterikus kereszténység mélységes titkairól.

Utolsó frissítés ( 2013. december 16. )
Tovább...
 
A Judith von Halle körüli vita legújabb fejleménye (Az új Schreinerei) Nyomtatás E-mail
2009. szeptember 30.

ImageAz új Asztalosműhely

A „Halle Társaság” dornachi központja

Egyesület és könyvkiadó

Judith von Halle körül

 
Amint azt már korábban is sejteni lehetett, a 2004 Húsvétján stigmatizálódott fiatal német antropozófus, Judith von Halle körül az utóbbi években kialakult - eredetileg az antropozófiai mozgalom és társaság „berlini kríziseként” indult - konfliktus egy új antropozófiai csoportosulás és egy önálló könyvkiadó megalakulásához vezetett.
 
A Das Goetheanum című hetilap 2009. szeptember 18-án megjelent egyik legutóbbi (2009/38.) számában - Judith von Halle új könyvének, a három Jánosról szóló kötetnek a bemutatójával és a pokoljárás útját leíró könyve újrakiadásának (egyúttal az egész egyszerűen Antropozófiai Kiadónak elnevezett új könyvkiadó, a Verlag für Anthroposophie) beharangozójával egy lapon - tették közzé a meghívót a Freie Vereinigung für Anthroposophie [Szabad Egyesület az Antropozófiáért] elnevezésű (eredetileg 2006-ban, Berlinben létrehozott) antropozófiai csoportosulás vagy társulat új dornachi helyiségeinek felavatására. (Judith von Halle könyvei - ha jól számolom, nyolc önálló kötetről van szó - eddig mind a dornachi Goetheanum Kiadónál jelentek meg.)
Utolsó frissítés ( 2012. június 29. )
Tovább...